Anlatımın Özellikleri Kısaca

1. Özlülük-Yoğunluk
Duygu ve düşüncelerin en az sözle anlatılmasına “özlülük” denir. Özlü cümleler az sözcüğe çok fazla duygu ya da düşünce yükleyebildiği için okuyanları çok etkiler. Derinliğin hâkim olduğu bu cümleler çok katmanlı olabilmektedir. Atasözleri, duruluk ilkesinin önemli örnekleridir.

Yanlızlık

Sade ve süsten uzak, gereksiz sanatsal sözlere yer vermediğimiz cümlelerle duygu ve düşüncelerin iletilmesi “yalınlık” olarak adlandırılır. Yalınlık, genellikle bilgi verme amacının ön planda olduğu öğretici metinlerde görülür. Yalın cümlelerde hayal gücü öğeleri, benzetmeler, söz oyunları yer almaz.
3, Akıcılık
Akıcılık, oluşturulan metinlerin kolay bir şekilde okunması, okunurken herhangi bir pürüzle karşılaşılmamasıdır. Cümlelerin akıcı olması için sözcükleri iyi seçmeli ve cümlenin kuruluşuna dikkat etmeliyiz. Düşüncelerimiz ya da duygularımızı anlattığımız cümlelerin anlamsal olarak kolayca anlaşılır olması, cümleler okunduğunda herhangi bir güçlükle karşılaşılmaması akı-cığı sağlayan özelliklerdir.

4. Doğallık
İçten ve samimi bir üslupla kaleme alınmış, hiçbir yapmacıklığa düşmeden yapaylıktan uzak yazılmış cümleler “doğallık” ilkesine uygundur. Doğallık ilkesinde yapmacık anlatım, sanatsal cümleler görülmez. Sözcüklerin cümlenin niteliğine uymayacak derecede yapay seçilmesi ve yazarın yapmacıklığını okuyucuya hissettirmesi doğallık ilkesine ters düşer.