Cengiz Aytmatov’sadece Türkiye’de ve Rusya’da değil, dünyada edebiyata merakı olan herkesin hayranlığını kazanmış dev bir romancı…

Fakir Orta Asya bozkırlarından dünyaya uzanan parlak bir edebiyat çizgisi… Bir büğe kişi… Edebiyatıyla ünlü Fransa’nın “Topraklarımızda yaşayan en değerli kişilerin başında geliyor, o bize gurur veriyor” dediği büyük yazı ustası. Bazüanna göre, yaşadığı yıllarda dünyanın en büyük romancısı…

Elbette ondan, Cengiz Aytmatov’dan bahsediyoruz.

Dünyanın sadece bir ülkesinde bir yazar, o ülkenin cumhurbaşkanından daha çok itibar görür. O ülke Kırgızistan, yazar da Cengiz Aytmatov’dur.
1980 yılıydı…

İstanbul sinemalarında onun romanından çekilen “Beyaz Gemi” filmi oynuyordu. Türkçeye çevrilmiş bütün romanlarım okumuş biri olarak bu filmi kaçıramazdım. Usta işi bir filmdi ama asd başarı romanda idi. Duygu yüklü, insan sıcaklığında ışü ışd bir üslup… Emek Sineması’ndan çıkarken yanımdaki arkadaşa şunları söyledim:

“Cengiz Aytmatov’la aynı kanı taşıdığım için şimdi daha fazla çok seviniyorum.”

Ya, onun romanından bire bir alman “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmine ne demeli? Hangi film senaryosu bu kadar sağlam bir romandan çıkardabüir? Türk sinemasında bu film kadar ayaklan yere basan kaç harika film vardır?

Cengiz Aytmatov ile ilgili en büyük şansım, onun kitaplarını güzel bir dille Türkçeye kazandıran rahmetli Refik Özdek’in yakınım, bir ağabeyim olmasıydı. Orta Asya’ya gidip geldiğimi öğrenince bana Cengiz Aytmayov’la ve kitaplarıyla ilgili

sorular sorar, tavsiyelerde bulunurdu Refik Abi.

Yüce Allah kısmet etti, dünya gözüyle kendisini görebildim, uzun uzun sohbet edebüdim Aytmatov’la ve yukarıda, sinemadan çıkarkenki duygumu 22 yıl sonra aktardım. Ne cevap verdi biliyor musunuz?

“Sayın Gökçe, ben de 22 değil, 52 yıl önce, buradan yani Kırgızistan’dan 5000 kilometre uzakta güçlü akrabalarımız var. Bize bir şey olursa onlar yardıma koşar, diye düşünürdüm hep. O akrabalarımın Türkiye olduğunu biliyordum.”

Kitapları 40 dile çevrilen, yüz ülkede satılan 70 yaşım devirmiş ama Rusya karşısında devrilmemiş, ezilmemiş Cengiz Aytmatov Kırgızistan’da bugün cumhurbaşkanından daha çok seviliyor, daha çok itibar görüyor.

Günümüz dünyasında başka bir yazar var mı böyle?

Günümüzde önemli bir mesajdır Cengiz Aytmatov adı.

Türklerden dünyaya…

Bu büyük edebiyat abidesini 10 Haziran 2008’de tedavi gördüğü Almanya’dan ebediyete uğurladık.

1928 yılında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e yakın bir yerde, Şeker Köy’de doğmuştu.