Orta Asya’da Semerkant merkezli olarak büyük bir devlet kuran Timur, OsmanlIların doğuya yönelik kararlı ilerleyişinden endişe etmiştir.Timur, Çin üzerine bîr sefer hazırlığı içindeyken, batısında giderek güçlenen bir devletin var olmasını tehlikeli bulmuştur.

Bu arada, OsmanIılar karşısında topraklarını kaybeden Anadolu beyleri Timur’u Osmanlılara karşı her fırsatta kışkırtmaktadırlar.Timur’un yenilgiye uğrattığı Karakoyunlu ve Celayirli hükümdarları Yıldırım’a sığınmışlardır. Yıldırım, Timur’un, bu iki hükümdarın teslim edilmesi taleplerini geri çevirmiştir.

Kalabalık bir ordu ile Anadolu’ya giren Timur, öncelikle Sivas’ı işgal ederek yakıp yıkmıştır (1401).Bu sırada İstanbul kuşatması ile uğraşan Yıldırım, bu kuşatmaya son vererek hızla Doğu Anadolu’ya yönelmiştir. Erzincan ve Sivas’ı geri almıştır. Memlüklere ittifak teklifinde bulunmuştur. OsmanlI yayılmasından zaten rahatsızlık duyan Memlükler bu teklifi kabul etmemişlerdir.
Osmanlı ve Timur orduları Ankara yakınlarındaki Çubuk Ovası’nda karşı karşıya gelmiştir. Timur ordusu, filleri de kullanabilen düzenli bir askerî güç durumundadır.

Başlangıçta üstünlük sağlayan Osmanlı birlikleri, Kara Tatarlar olarak bilinen grubun Timur tarafına geçmesiyle bozulmuş, Ankara Savaşı Osmanlı ordusunun yenilgisiyle sonuçlanmıştır (1402).

Ankara Savaşı Sonuçları

– Timur, Anadolu beylerine topraklarını geri verdi.

– Anadolu beyliklerinin çoğu yeniden kuruldu.

– Anadolu Türk siyasi birliği parçalandı.

– Anadolu’da ekonomik ve sosyal düzen zarar gördü.

– Avrupa’daki Türk ilerleyişi durdu.

– İstanbul kuşatması kaldırıldığı için şehrin fethi gecikti.

– Bizans üzerindeki OsmanlI baskısı geçici olarak sona erdi.

– Fetret Devri (1402-1413) başladı.

– Yıldırım Bayezid Timur’a esir düştü.

-Timur, Yıldırım Bayezidı esir etmiştir.

Anadolu’daki ileri harekâtını sürdürerek Bursa’yı tahrip eden Timur, İzmir’i de ele geçirmiştir.

Diğer aramalar:ankara savaşı sonuçları,ankara savaşı nedir,ankara savaşı önemi,ankara savaşının sebebi gelişmesi sonuçları ve fetret dönemi,ankara savaşı sonrası