Ä°lgili resim-12 Temmuz 1891’de İstanbul’da doğdu, 23 Şubat 1971’de vefat etti.

-Şiire aruzla başlamış, 1917 yılında Ziya Gökalp ve Ömer Seyfettin etkisiyle heceyle şiirler yazmıştır. Aruza Veda adlı şiiri aruzla yazdığı son şiiridir.

-İlk şiiri olan Mazideki Aşk İçin Sana’yı 1912 yılında Rübap dergisinde yayımlayan sanatçı, ilk dönemde yazdığı şiirlerini Rüya adlı kitapta”toplamıştır.

-Şiirlerinde çoğunlukla egzotik sahnelere, hüzün ve melankoli gibi bireysel konulara, ölüm ve aşk temalarına rastlanır.

-1914 yılında Selahattin Enis, Hakkı Tahsin ve Orhan Seyfi ile Nayiler adlı verilen bir topluğun içine girdi. Topluluğun amacı, Türk edebiyatının ilk dönemlerinden başlayarak, onlardan örnekler alarak ulusal bir edebiyat ortaya koymak ve ulusal edebiyatı Genç Kalemler’den daha başarılı bir yola götürmekti.
-1920 yılında yazdığı Bulutlara Yakın adlı kitabında heceyle yazılmış şiirlerini toplamıştır. Serbest vezni ve müstezatı denediği şiirlerini Paravan adıyla yayınlar.

-Şiirlerinde mısralardan soneye değin çeşitli nazım şekillerini kullanan sanatçı, bu eserlerinde konuşulan Türkçeyi başarıyla ele almıştır.

Halit Fahri Ozansoy Eserleri

Şiir: Sonsuz Gecelerin Ötesinde, Sulara Dalan Gözler, Gülistan ve Harabeler, Bulutlara Yakın, Balkonda Saatler, Hep Onun için, Rüya, Paravan, Efsaneler, Cenk Duyguları, Zakkum

Roman: Sulara Giden Köprü, Âşıklar Yolunun Yolcuları

Tiyatro: Baykuş (aruzla), İlk Şair (aruzla), Sönen j Kandiller (heceyle), Nedim (heceyle), On Yılın Desta- i nı, Hayalet, Bir Dolaptır Dönüyor, İki Yanda İ

Ânı: Edebiyatçılar Geçiyor, Geçmiş İstanbul Ramazan ayları, Darülbedayi Devrinin Eski Günlerinde, Edebiyatçılar Çevremde

Diğer aramalar:halit fahri ozansoy hayatı kısaca,halit fahri ozansoy kısaca bilgi